Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 80. yıl dönümünde tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de  10 Kasım 2018 Cumartesi günü düzenlenen etkinliklerle anıldı.
 Anma etkinlikleri, Kaymakamlık önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunumlarıyla başladı. Kaymakam Emre YEŞİLBAŞ ve Belediye Başkanı Kazım Zeki ŞENLİKOĞLU’nun anıta çelenk sunmalarının ardından, saat 09:05 de tüm Türkiye’de olduğu gibi sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve akabinde İstiklal Marşı Okundu. İstiklal Marşı okunduğu sırada ise göndere çekilen Türk Bayrakları yarıya indirildi.
  Kaymakamlık önündeki programın ardından anma etkinlikleri, Dereli Anadolu İmam-Hatip Lisesi çok amaçlı salonunda devam etti. Programa  İlçe Kaymakamımız Emre YEŞİLBAŞ, Belediye Başkanı Kazım Zeki ŞENLİKOĞLU, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet KARAKAŞ ile birlikte daire amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.
Saygı  duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yapıldı, şiirler okundu, Atatürk’ün hayatı ve son günleri ile ilgili slayt ve video gösterimi yapıldı, öğrenciler tarafından oratoryo gösterisi düzenlenmesinden sonra hafta kapsamında İlçede düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından program sona erdi.