İçişleri Bakanlığınca, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması amacıyla "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak başlattığı uygulama,  06 Şubat 2019 Salı günü İlçemizde çeşitli etkinliklerle kamuoyuna duyuruldu.
 
Öğrencilerimize ve vatandaşlara yaya önceliği bilincinin oluşturulmasına yönelik kampanya hakkında bilgi verildi. İçişleri Bakanlığı'nca 81 ilde eş zamanlı başlatılan 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' projenin İlçemizdeki uygulama noktası Dereli Belediye önündeki yaya geçidinde yapıldı.
  
Etkinlikte, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, "Sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır" hükmünün getirildiği vurgulanarak sürücülerin ve yayaların konuya dikkati çekildi.
 
Etkinliğe, İlçe Kaymakamı Emre YEŞİLBAŞ, Belediye Başkan Yardımcısı, İlçe Jandarma Komutanı,  İlçe Emniyet Müdürü, Daire Amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.